0
0

آیین نامه اتصالات در سازه های فولادی نشریه 264

336 بازدید

سازه های فولادی

سازه فولادی مجموعه ای از اعضای باربر ساخته شده از ورق یا نیمرخ های فولادی است که به کمک اتصالات، اسکلت ساختمان را به وجود می آورند. نیمرخ های فولادی تولیدهای کارخانه ای هستند که با توجه به روش های تکامل یافته برای تولید آنها، غالباً رفتاری در حد انتظار از خودشان نشان می دهند. موضوعی که همیشه موجب نگرانی طراحان و سازندگان سازه های فولادی است، چگونگی رفتار اتصالاتی است که برای ساخت اعضای مرکب از نیمرخ و ورق و برای یکپارچه نمودن اعضا (شامل تیر، ستون و مهاربندها) در محل گره ها مورد استفاده قرار می گیرند.

اتصالات سازه های فولادی

برای ساخت اعضا و اتصال آنها به یکدیگر از پرچ، پیچ و جوش استفاده می شود. در ایران استفاده از جوش در ساختمانهای متعارف، رایج تر از پیچ و پرچ می باشد. پیشرفت های قابل توجه در شناخت رفتار اتصالات و توسعه فن آوری مربوط، موجب شده است تا طراحان و سازندگان با اطمینانی بیشتر از گذشته، از انواع اتصالات سازه های فولادی استفاده نمایند. عامل اساسی بروز مشکلات در اجرای اتصالات در سازه های فولادی، عدم رعایت اصول اساسی هنگام اجراست.

نشریه 264 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

با توجه به موارد یاد شده و بر اساس ماده 23 قانون برنامه و بودجه، دفتر تدوین ضوابط و معیارهای فنی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، اقدام به تهیه نشریه 264 با عنوان « آیین نامه اتصالات در سازه های فولادی» نموده است. این آیین نامه مشتمل بر دوازده فصل به شرح زیر می باشد:

فصل 1: جوش

فصل 2: پیچ و پرچ

فصل 3: طبقه بندی اتصالات

فصل 4: اتصالات ساده

فصل 5: اتصالات نیمه صلب تیر به ستون

فصل 6: اتصالات صلب تیر به ستون

فصل 7: کف ستون ها (ورق پای ستون)

فصل 8: وصله تیرها

فصل 9: وصله ستون ها

فصل 10: اتصالات بادبندها فصل 11: اتصالات خرپاها

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://pardis-elm.ir/?p=2092
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
pardis-admin
مطالب بیشتر

باکس دانلود

گزارش خرابی لینک ها

نظرات

0 نظر در مورد آیین نامه اتصالات در سازه های فولادی نشریه 264

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.