0
0

آیین نامه سازه های فضاکار نشریه 400

344 بازدید

سازه های فضاکار

آیین نامه سازه های فضاکار: سازه های فضاکار گروهی از سازه ها هستند که دارای رفتار مسلط سه بعدی بوده، معمولاً در خور تولید صنعتی انبوه بوده و در این حالت، قیود فنی و اقتصادی را با تلفیق مناسبی از مفاهیم سازه ای، اصول ایمنی، دیدگاههای زیبایی شناختی و جنبه های اقتصادی ارضا مینمایند.

متداول ترین کاربرد سازه های فضاکار در ساخت پوشانه های بناهایی است که در آنها عملکرد ساختمان ایجاب مینماید که دارای دهانۀ آزاد نسبتاً بزرگ در دو جهت متعامد باشند. بدیهی است که این نوع از سازه های فضاکار در استادیوم های ورزشی و تالارهای اجتماعات، نمایشگاه های چندمنظوره، مراکز فرهنگی و هنری، مصلی ها و مساجد، آشیانه های هواپیما، سالن های صنعتی، انبارهای وسیع و انواع پایانه های مسافربری کاربرد فراوان دارند. در ایران به اینگونه سازه ها نیاز فراوان و روبه تزایدی وجود دارد و بهترین پاسخ برای چنین کاربردی، بدون شک سازه های فضاکار می باشند ولی متأسفانه از این قابلیتها به نحو شایست های در کشور بهره گیری نشده است.

آیین نامه سازه های فضاکار

با توجه به ویژگیهای سازه های فضاکار، آیین نامه ها و ضوابط موجود تحلیل، طراحی و اجرای ساختمانهای متداول مسکونی و اداری به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای طراحی و اجرای سازه های فضاکار نبوده و ایجاب مینماید که آیین نامه ویژه سازه های فضاکار که در برگیرندۀ ویژگی های رفتاری، تحلیلی، طراحی و اجرایی این نوع از سازه ها باشد، تدوین و مورد استفاده قرارگیرد.

متاسفانه در سطح جهانی آیین نامه مدونی برای سازه های فضاکار جهت استفاده عمومی مهندسان موجود نمی باشد. آنچه برخی از شرکتهای بزرگ سازه های فضاکار که در سطح بین المللی فعالیت می نمایند برای کاربرد داخلی مورد استفاده قرار میدهند، محدود به دستورالعمل هایی است که اغلب جنبه های اجرایی سیستم خاص تولیداتشان را در بر میگیرد و لذا کاربردی محدود به سیستم خود داشته و علاوه بر آن از نقطه نظر تجاری محرمانه تلقی میگردد و در اختیار عموم قرار داده نمیشود. آیین نامۀ مختصری نیز که در کشور چین تهیه گردیده است و در حین انجام مرحلۀ مقدماتی طرح حاضر در اختیارکمیتۀ تدوین قرار گرفت، فاقد جامعیت لازم برای پاسخگویی به نیازهای مهندسی سازه های فضاکار از نقطه نظر تحلیل، طراحی و اجرا وهمچنین کنترل و تضمین کیفیت انواع متفاوت سازه های فضاکار می باشد.

تدوین آیین نامه سازه های فضاکار در ایران

با توجه به آنکه هنوز استفادۀ گسترده از سازه های فضاکار در ایران به نحو شایسته ای تحقق نیافته و با در نظر گرفتن آنکه متخصصان ممتازی در زمینه سازه های فضاکار در کشورمان و همچنین در ارتباط نزدیک در خارج از کشور حضوردارند، تدوین آیین نامه سازه های فضاکار، از یک طرف موجب آن می گردد که سازه های فضاکاری که در آتیه، بنا به نیاز روز افزون در کشورمان تولید و احداث خواهند گردید، مبتنی بر روشهای صحیح و به نحوی قانونمند طراحی و اجرا گردند و لذا سرمایه های ملی به نحو شایسته و با طول عمر مفید طولانی مورد بهره برداری قرار داده شوند و از طرف دیگر، کشورمان به عنوان پرچمدار تدوین و ارایۀ این آیین نامه در سطح بین المللی سهم عمده ای در ارتقای دانش بشری و کیفیت خدمات مهندسی ایفا نماید.

نشریه 400 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

به این ترتیب متعاقب برگزاری نخستین کنفرانس ملی سازه های فضاکار در دانشکده فنی دانشگاه تهران و در پی آن برگزاری دورۀ آموزشی سازه های فضاکار در سازمان یادشده، تدوین آیین نامۀ سازه های فضاکار که از آرزوهای دیرینۀ استاد گرانقدر پروفسور هشیار نوشین بوده است، با بذل توجه و پشتیبانی مسؤولین محترم وقت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به صورت تصمیمی جدی مطرح  گردید. نسخه PDF نشریه 400 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با عنوان « آیین نامۀ سازه های فضاکار » از لینک زیر قابل دریافت می باشد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://pardis-elm.ir/?p=2089
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
pardis-admin
مطالب بیشتر

باکس دانلود

گزارش خرابی لینک ها

نظرات

0 نظر در مورد آیین نامه سازه های فضاکار نشریه 400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.