0
0

آیین نامه طراحی سازه های فولادی به روش حالات حدی نشریه 169

264 بازدید

طراحی به روش حالات حدی

طراحی به روش حالات حدی که در جهت عقلایی تر کردن ضرایب ایمنی در طراحی ابداع گردیده است سالیان درازی است که در کشور ما برای سازه های بتن فولادی مورد پذیرش قرار گرفته و به تدریج بین مهندسان رواج می یابد اما در خصوص ساختمانهای فولادی چنین نبوده است.

تقدم بکارگیری این روش در مورد ساختمانهای بتنی مختص ایران نیست بلکه در کشورهای دیگر نیز که در ابداعات فنی و علمی پیشروتردند وضع به همین گونه بوده است.

هدف از ارائه متن حاضر گشودن بابی بوده است که سالهاست بر روی طراحان ساختمانهای فولادی در کشورهای دیگر گشوده شده است. گرچه هنوز بین صاحب نظران بر سر برتری این روش (حالات حدی) بر روشهای الاستیک در طراحی سازه های فولادی بحثهای فراوانی جریان دارد اما ترویج شیوه های نو فی نفسه هدف ارزشمندی است و این مهم در گام نخست محتاج ترجمه و نشر کتب و مقالاتی است که در زمینه های نو تحریر گردیده اند.

مبنای آیین نامه طراحی سازه های فولادی به روش حالات حدی ، چاپ دوم آیین نامه LRFD مؤسسه AISC به تاریخ نشر 1994 میلادی می باشد. لیکن در تدوین آن سعی گردیده است هماهنگی کاملی با آیین نامه جاری فولاد ایران به روش تنشهای مجاز (مبحث 10 مقررات ملی ساختمان) و همچنین آیین نامه بتن ایران (آبا) صورت پذیرد.

نشریه 169 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

نشریه 169 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با عنوان آیین نامه طراحی سازه های فولادی به روش حالات حدی، اولین آیین نامه از سری جدید آیین نامه هایی است که بر پایه تئوری قابلیت اعتماد قرار دارد. نسخه PDF این آیین نامه از لینک زیر قابل دریافت می باشد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://pardis-elm.ir/?p=2077
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
pardis-admin
مطالب بیشتر

باکس دانلود

گزارش خرابی لینک ها

نظرات

0 نظر در مورد آیین نامه طراحی سازه های فولادی به روش حالات حدی نشریه 169

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.