0
0

ضوابط طراحی ساختمانهای آموزشی- نشریه 697

190 بازدید

طراحی فضاهای آموزشی

احداث فضاهای آموزشی به عنوان یکی از عوامل اصلی و مؤثر در آموزش و پرورش اهمیت بالایی دارد. از آنجا که ویژگی های فضایی و کالبدی واحد آموزشی به عنوان یکی از عوامل تأثیر گذار بر میزان فراگیری دانش اموزان شناخته شده است، تدوین اصول، ضوابط و معیارهای علمی و فنی برای ساخت این قبیل فضاها لازم و ضروری می باشد. گرچه تا کنون مطالعات محدودی در زمینه طراحی فضاهای آموزشی صورت گرفته است ولی این مطالعات منطبق با نیازهای آموزشی نبوده و هنوز هم بیاری از نارسایی ها در این فضاها به چشم می خورد. در این راستا سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به استناد ماده 23 قانون برنامه و بودجه سازمان مسئول تهیه، تدوین و ابلاغ ضوابط و دستورالعمل های طرح های عمرانی است، تهیه ضوابط طراحی ساختمانهای آموزشی را ضروری دانسته و با همکاری سازمان نوسازی مدارس نسبت به تهیه و انتشار نشریه 697 اقدام نموده است.

ضوابط طراحی ساختمانهای آموزشی

هدف از تهیه و انتشار مجموعه حاضر تهیه ضوابط و معیارهایی است که منتج به ایجاد فضاهای آموزشی بهینه و متناسب برای ارتقاء کیفیت نظام آموزشی می گردد. این نشریه با عنوان « ضوابط طراحی ساختمانهای آموزشی» برای مدارس ابتدایی و متوسطه تدوین شده است. این مجموعه با در نظر گرفتن سیاست های نظام آموزشی و تربیتی مبتنی بر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور و نیز تأمین فضاهای آموزشی لازم برای مدارس شهری و روستایی، سرانه فضاهای مورد نیاز را در طبقه بندی های متعارف ارائه می نماید.

نشریه 697 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

نشریه 697 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تحت عنوان “ضوابط طراحی ساختمانهاي آموزشی”، اصول و ضوابط طراحی معماری همسان مدارس ابتدایی و متوسطه دوره اول و دوم) ، همچنین ضوابط مکان یابی شهري مدارس ابتدایی و متوسطه به عنوان یک دستورالعمل مورد استفاده برنامه ریزان، کارشناسان، طراحان و مهندسان ذيربط قرارمیدهد.

این نشریه مشتمل بر پنج فصل به شرح زیر می باشد:

فصل اول- تعاریف پایه ضوابط طراحی ساختمانهای آموزشی

فصل دوم- معیارهای تعیین ظرفیت و سرانه فضاها

فصل سوم- جدول برنامه فیزیکی مدارس

فصل چهارم- ضوابط و استاندارد

فصل پنجم- ضوابط مکان یابی مدارس در بافت شهر و محله

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://pardis-elm.ir/?p=2064
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
pardis-admin
مطالب بیشتر

باکس دانلود

گزارش خرابی لینک ها

نظرات

0 نظر در مورد ضوابط طراحی ساختمانهای آموزشی- نشریه 697

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.