0
0

طرح و محاسبه قابهای شیبدار و قوسی فلزی نشریه 61

351 بازدید

قابهای شیبدار و قوسی فلزی

استفاده از قابهای شیبدار و قوسی فلزی در پوشش دهانه های بزرگ در سالهای اخیر به سرعت رواج یافته است و در بسیاری از ساختمانهای صنعتی ترجیح داده میشود که بجای سیستم خرپا از این پوشش استفاده شود. ولی متأسفانه استفاده از این نوع ساختمانها در کشور ما چندان رضایتبخش نبوده است و در سالهای اخیر خرابیهای چندی در این نوع ساختمانها مشاهده شده است که تعداد و تنوع آنها غیر قابل قبول می باشد.

رواج قابهای شیبدار فلزی بیگمان بدون دلیل نیست. ظاهر زیبا، استفاده بیشتر از فضای زیر پوشش، امکان ساخت کارخانه ای و سرعت در ساخت و نصب، از مزایای غیر قابل انکار اینگونه پوشش ها است. ولی طرح و محاسبه و ساخت آنها بسادگی سیستم خرپا سازی نمیباشد، در ایتجا مهندس محاسب با مسائل ایستایی پیچیده تری سروکار دارد که در مقایسه با پوششهای ساده خرپایی نیاز به آنالیز و محاسبه مفصل تری دارد.

طراحی و محاسبه قابهای شیبدار و قوسی فلزی

 در طراحی و محاسبه قابهای شیبدار و قوسی فلزی ، محاسبه کننده باید آشنایی کامل به روشهای آنالیز و محاسبه خاص داشته و در عین حال تخصص کافی در تهیه جزئیات و مهاربندی و حصول اطمینان در پایداری دستگاه ها داشته باشد. با توجه به نتایح تأسف آوری که خصوصا پس از هر برف سنگین در تعدادی از قاب های فلزی شیبدار در ایران حاصل شده است و با توجه به اینکه چنانچه این نوع ساختمانها با بینش صحیح طرح و محاسبه و اجرا گردند بدون شک دارای مزایائی میباشند. ضرورت تدوین یک راهنما و دستورالعمل جامع و دقیق احساس گردید.

نشریه 61 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

در تدوین نشریه نشریه 61 سازمان مدیریت و برنامه ریزی (طرح و محاسبه قابهای شیبدار و قوسی فلزی) سعی شده است که تنها به ذکر نکاتی که صورت دستورالعمل خشک دارد قناعت نشود و نشریه در عین حال جنبه راهنمایی و آموزش طرح و محاسبه را داشته باشد و با کاربرد آن از تکرار حوادث نامطلوب جلوگیری گردد. همچنین در تهیه این مجموعه فرض شده است که خواننده با معلومات اولیه و اصول کلی طرح و محاسبه ساختمانهای فلزی و آیین نامه های معروف محاسباتی (نظیر آیین نامه AISC) آشنایی دارد.

در نشریه 61 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به طور کلی مسئله طرح و محاسبه قابهای فلزی با دو برداشت کاملا متفاوت مطرح می شود:

الف- روش طرح و محاسبه الاستیک

ب- روش طرح و محاسبه پلاستیک

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://pardis-elm.ir/?p=2093
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
pardis-admin
مطالب بیشتر

باکس دانلود

گزارش خرابی لینک ها

نظرات

0 نظر در مورد طرح و محاسبه قابهای شیبدار و قوسی فلزی نشریه 61

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.