0
0

راهنمای طراحی لرزه ای دیوارهای بنایی غیر سازه ای مسلح به میلگرد بستر نشریه 729

368 بازدید

مصالح بنایی

استفاده از مصالح بنايي در بسياري از كشورها از جمله ايران، كاربرد فراواني در ساخت و ساز دارد و به طور گسترده در المان هاي سازه اي و غيرسازه اي مورد استفاده قرار مي گيرد. دليل اين امر ويژگيهاي مناسب اين نوع مصالح مي باشد كه در طول صدها سال گذشته كارآمدي خود را به اثبات رسانده اند. از جمله ویژگی های مثبت مصالح بنایی میتوان به دوام، ظاهر زیبا، خصوصیات صوتی- حرارتی مناسب و … اشاره نمود. از طرف دیگر مصالح بنایی از نظر لرزه ای دو ضعف مهم نیز دارند: وزن بالا و شکل پذیری پایین. اگرچه با تولید آجرهای مجوف و نیز بلوک های توخالی سبک مشکل وزن دیوارهای بنایی تا حدی برطرف شده است، لیکن مشکل عدم شکل پذیری همچنان به قوت خود باقی مانده است و بدون استفاده از تسلیحاتی مانند میلگرد بستر، مصالح بنایی موجود همچنان ترد می باشند.

رفتار لرزه ای دیوارهای بنایی

عامل مؤثر دیگر در رفتار لرزه ای نامناسب دیوارهای بنایی، اتصال نامناسب آنها به سازه باربر جانبی اصلی می باشد. روش های اجرایی فعلی به نحوی می باشند که در حین زلزله تغییر مکان جانبی سیستم باربر جانبی به دیوارهای غیر سازه ای منتقل شده و با توجه به ظرفیت تغییر شکلی اندک، دیوار دچار آسیب شدید داخل صفحه شده و این آسیب، دوار را مستعد فروریزش خارج از صفحه خواهد نمود. نمونه های فراوانی از تخریب هایی در زلزله های گذشته مشاهده شده است.

دیوارهای بنایی غیر سازه ای مسلح به میلگرد بستر

بر اساس تجربيات و مطالعات گذشته لازم است ديوارهاي بنايي غيرسازه اي نه تنها داراي تسليحات حداقلي براي تامين شكل پذيري باشند، بلكه لازم است با اتصالات مناسب، ديوار از سازه اصلي جدا شود. انتظار میرود با رعایت الزامات مندرج در این راهنما، عملکرد دیوارهای بنایی غیر سازه ای مسلح در معرض نیروهای خارج از صفحه ناشی از بارهای لرزه ای و باد بهبود یابد.

لازم به تأکید است تقویت لرزه ای دیوارهای بنایی غیر سازه ای مسلح با استفاده از میلگرد بستر، یکی از انواع روشهای تقویت است. در موارد مختلف، به تناسب مورد می توان از سایر روشهای دارای توجیه فنی اقتصادی و در چارچوب ضوابط معتبر استفاده کرد.

نشریه 729 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

با توجه به اهميت مبحث مقاوم سازی دیوارهای بنایی تهیه نشریه 729 با عنوان « راهنماي طراحي لرزه اي ديوارهاي بنايي غيرسازه اي مسلح به ميلگرد بستر » در دستور کار سازمان مدیریت و برنامه ریزی قرار گرفت، نسخه PDF این نشریه از لینک زیر قابل دریافت است.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://pardis-elm.ir/?p=2085
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
pardis-admin
مطالب بیشتر

باکس دانلود

گزارش خرابی لینک ها

نظرات

0 نظر در مورد راهنمای طراحی لرزه ای دیوارهای بنایی غیر سازه ای مسلح به میلگرد بستر نشریه 729

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.